Περιβαλλοντική Εκπαίδευση Μαθητών

Χελιδονοφωλιές από πηλό
Εικόνα 1. Χελιδονοφωλιές από πηλό,  που έφτιαξαν μαθητές στα πλαίσια της δράσης "Χελιδονίσματα"

Μεταξύ των σκοπών των Φορέων Διαχείρισης περιλαμβάνεται η περιβαλλοντική ενημέρωση, η εκπαίδευση, η αειφόρος χρήση των οικοσυστημάτων της προστατευόμενης περιοχής και γενικότερα η συμβατή με την προστασία και διατήρηση, κοινωνική, οικονομική και πολιτιστική ανάπτυξη της ευρύτερης περιοχής.

Ο Φορέας Διαχείρισης Εθνικού Δρυμού Αίνου υλοποιεί τους ανωτέρω σκοπούς από το πρώτο έτος λειτουργίας του, το 2007 μέσω της ένταξης στη λειτουργία του προγραμμάτων περιβαλλοντικής ενημέρωσης. Στα ανωτέρω προγράμματα, τα οποία εφαρμόζονται κάθε έτος έχουν συμμετάσχει έως σήμερα πλήθος συμμετεχόντων, μεταξύ των οποίων μαθητές, δάσκαλοι και καθηγητές της Πρωτοβάθμιας και Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης, Σύλλογοι, Ομάδες Προσκόπων, φοιτητές της τριτοβάθμιας εκπαίδευσης κ.ά.

Τα προγράμματα αυτά έχουν ως στόχο:

• Την ενημέρωση των συμμετεχόντων για τα στοιχεία του φυσικού και γεωλογικού περιβάλλοντος του Εθνικού Δρυμού αλλά και της ευρύτερης Κεφαλονιάς-Ιθάκης και να τους εξοικειώσουν με αυτά.
  • Την αφύπνιση των συμμετεχόντων και η ενίσχυση του ενδιαφέροντος των, ώστε η διαδικασία ανακάλυψης και γνωριμίας με τα στοιχεία του περιβάλλοντος να συνεχιστεί και μετά την ολοκλήρωση της επίσκεψης στο Κέντρο Ενημέρωσης.
  • Την ευαισθητοποίηση των συμμετεχόντων και η ανάπτυξη αισθήματος ευθύνης σε αυτούς σχετικά με την προστασία του περιβάλλοντος του Εθνικού Δρυμού Αίνου, αλλά και των προστατευόμενων περιοχών Κεφαλονιάς-Ιθάκης, ώστε να υιοθετήσουν συμπεριφορές, οι οποίες να δρουν προστατευτικά για τα στοιχεία του περιβάλλοντος.
  • Την εμπλοκή των συμμετεχόντων σε βιωματικές και δημιουργικές δραστηριότητες έχουν ως σκοπό την απόκτηση βιωμάτων, αναμνήσεων και ενθύμιων (π.χ. κατασκευές) και επομένως την απόκτηση δεσμών με το περιβάλλον.
Ενημέρωση μαθητών
Εικόνα 2. Ενημέρωση μαθητών για το φυσικό περιβάλλοντων προστατευόμενων περιοχών Κεφαλονιάς-Ιθάκης στο Κέντρο Περιβαλλοντικής Ενημέρωσης Κουτάβου

Τα προγράμματα υλοποιούνται στο Κέντρο Περιβαλλοντικής Ενημέρωσης Κουτάβου, στην περιοχή της λιμνοθάλασσας του Κουτάβου (υγροτοπικό οικοσύστημα), όπου βρίσκεται η έδρα του Φορέα Διαχείρισης Εθνικού Δρυμού Αίνου, στο δάσος του Εθνικού Δρυμού Αίνου (δασικό οικοσύστημα), σε άλλες παράκτιες-θαλάσσιες προστατευόμενες περιοχές (παράκτιο-θαλάσσιο οικοσύστημα) της Κεφαλονιάς-Ιθάκης, καθώς και σε γεωτόπους και γεωδιαδρομές (γεωλογική κληρονομιά) οι οποίες αποτελούν περιοχές ευθύνης του Φορέα Διαχείρισης και του Γεωπάρκου Κεφαλονιάς-Ιθάκης. Τα προγράμματα απευθύνονται σε όλες τις βαθμίδες εκπαίδευσης (Δημοτικό, Γυμνάσιο, Λύκειο, Μεταλυκειακές Σχολές και Ανώτατα Εκπαιδευτικά Ιδρύματα).

Καθαρισμός από μαθητές της παραλίας του υγροτόπου Λιβαδίου Παλικής
Εικόνα 3. Καθαρισμός από μαθητές της παραλίας του υγροτόπου Λιβαδίου Παλικής

Στο Κέντρο Περιβαλλοντικής Ενημέρωσης Κουτάβου υπάρχει βιβλιοθήκη με βιβλία για τη χλωρίδα, την πανίδα, την ορνιθοπανίδα, τη διαχείριση προστατευόμενων περιοχών, την αστροπαρατήρησης και αστροφωτογραφία, τα Γεωπάρκα και την Περιβαλλοντική Εκπαίδευση, τα οποία μπορούν χρησιμοποιούν οι εκπαιδευτικοί και οι μαθητές. Στη βιβλιοθήκη υπάρχει μία σειρά από Πακέτα Περιβαλλοντικής Εκπαίδευσης (3 για τον Εθνικό Δρυμό Αίνου, 2 για την υπόλοιπη Κεφαλονιά, 1 για την Ιθάκη και 4 με γενικότερο περιβαλλοντικό περιεχόμενο).

Εικόνα 4. Ενημέρωση μαθητών και Ορνιθοπαρατήρησης στον Γεώτοπο του Υγροτόπου Λιβαδίου Παλικής

Οι εκπαιδευτικοί που ενδιαφέρονται να συμμετάσχουν με την τάξη τους ή το σχολείο τους στα προγράμματα περιβαλλοντικής ενημέρωσης του Φορέα Διαχείρισης καλούνται να έρχονται εγκαίρως (τουλάχιστον δύο ημέρες νωρίτερα) σε επικοινωνία με την υπεύθυνη περιβαλλοντικής ενημέρωσης του Φορέα Διαχείρισης, κ. Σοφία Μοσχοπούλου (Τηλ.-Fax: 2671029259, E-mail: ainosnationalpark@gmail.com).

Επίσης, ο Φορέας Διαχείρισης Εθνικού Δρυμού Αίνου συνεργάζεται στενά με το Εργαστηριακό Κέντρο Φυσικών Επιστημών Κεφαλονιάς – Ιθάκης εκπονώντας περιβαλλοντικό πρόγραμμα για την υπεραιωνόβια Ελιά της Κεφαλονιάς. Οι ενδιαφερόμενοι μπορούν να έρθουν σε επικοινωνία με την Υπεύθυνη του ΕΚΦΕ Κεφαλονιάς-Ιθάκης, κ. Αναστασία-Ελένη Μαγουλά (Τηλ.:6937247918; E-mail: mail@ekfe.kef.sch.gr)

Ενημέρωση σε σχολείο για τις υπεραιωνόβιες Ελιές
Εικόνα 5. Ενημέρωση σε σχολείο για τις υπεραιωνόβιες Ελιές στα πλαίσια του Περιβαλλοντικού προγράμματος "Μια αγκαλιά για την Κεφαλονίτικη Ελιά" σε συνεργασία με το ΕΚΦΕ Κεφαλονιάς-Ιθάκης

Οι εκπαιδευτικοί μπορούν να συνθέσουν το πρόγραμμα της επίσκεψής τους, επιλέγοντας μεταξύ των δραστηριοτήτων που τους προσφέρει ο Φορέας Διαχείρισης, ώστε να είναι προσαρμοσμένο στις ανάγκες και τις δυνατότητες των μαθητών τους. Οι επιλογές που προσφέρονται παρουσιάζονται ακολούθως (πατήστε σε έναν υπερσύνδεσμο για περισσότερες πληροφορίες).

I. Δραστηριότητες ενημέρωσης των συμμετεχόντων

II. Δραστηριότητες αναγνώρισης του φυσικού περιβάλλοντος και των χαρακτηριστικών της περιοχής

III. Δραστηριότητες καταγραφής υπεραιωνόβιων Ελιών Κεφαλονιάς-Ιθάκης στα πλαίσια του περιβαλλοντικού προγράμματος: «Μια αγκαλιά για την κεφαλλονίτικη Ελιά»

IV. Δραστηριότητες αναγνώρισης και προστασίας της γεωλογικής κληρονομιάς στα πλαίσια του Γεωπάρκου Κεφαλονιάς-Ιθάκης